МІНЕРАЛЬНІ ВОДИ Ліквальна вода, доступна для пацієнтів та гостей у бюветі санаторію "Орлине гніздо", |
«Поляна квасова» – господарка вулканічних глибин
Аналоги води "Поляна квасова", які видобуваються там же ж:
„Лужанська-4” – з іменного джерела
Початково нинішня "Лужанська-4" видобувалася з "Лікувального джерела "Margit", яке у 1870-х роках знаходилося у власності лікаря Л. Карловського і було так названо на честь Маргіти Карловської. Неподалік було ще одне джерело, яким володів граф Шенборн. Йому дали назву також за іменем жінки –"Erzsebet" (Ержібет, Елізабет). Мінеральні води цих джерел розливалися й експортувалися у ті часи в усі куточки Європи, їх називали ще угорською зельтерською водою і лікували ними захворювання жовчних шляхів, шлункового тракту та різноманітні катари верхніх дихальних шляхів. Вже тоді цю воду призначали хворим на цукровий діабет, з нирковими недугами, ураженнями легенів.
"Лужанська" – це вуглекисла холодна маломінералізована гідрокарбонатна натрієва мінеральна вода, хімічний склад якої на сьогодні практично не змінився у порівнянні з 1860 роком, коли її аналіз провів доктор J. Molnar.
"Лужанська-7" – корисна всім!!!
За 400 метрів від джерел просто "Лужанської" знаходиться ще одне, вода з якого нині має назву "Лужанська-7". А раніше воно називалося "Ірма", "Жофія", "Паннонія". "Лужанська-7" – це вуглекисла холодна борна середньомінералізована гідрокарбонатна натрієва з вмістом кремнієвої кислоти мінеральна вода. Що її вирізняє з-поміж інших подібних вод, то це, насамперед, наявність в іонному складі біологічно активних концентрацій кальцію та високого рівня метакремнієвої кислоти. Ця вода в збалансованому вигляді містить також мікроелементи бору, йоду, літію, фтору. Все, що мовлено про старшу супутницю "Лужанської-7", притаманне і цій мінеральній воді. Та, окрім усього, "сімка" позитивно впливає на обмін жирів (холестерину, тригліцеридів) та інших речовин в організмі, застосовується як слизорозчинний та відхаркувальний засіб, має виражені антиоксидантні властивості. Тому пріоритетним для «Лужанської-7» є її застосування при захворюваннях печінки, жовчовивідних шляхів, цукровому діабеті, а також у вигляді інгаляцій, прополіскувань для горла. Саме тому "Лужанська-7" і корисна як для недужих, так і для здорових людей, навіть дітей.
-
рефлюкс-езофагіт різних форм легкого та середнього ступеня поза фазою загострення;
-
хронічний гастродуоденіт та дуоденіт поза фазою загострення;
-
функціональні розлади шлунку з порушенням секреції або моторної активності („невиразкова диспепсія”);
-
гастроптоз І-ІІ ст.;
-
виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки;
-
Хвороби оперованого шлунку.
2. Захворювання кишківника:
-
ентероколіти й коліти різної етіології, крім стенозуючих, виразкових, туберкульозних, бактеріальних і паразитарних форм;
-
дискінезії кишківника з явищами кишкового стазу або діареєю, „синдром подразненої товстої кишки”.
3. Захворювання печінки:
-
залишкові явища після перенесеного гострого вірусного гепатиту;
-
хронічні гепатити різної етіології;
-
залишкові явища після токсичних уражень печінки.
4. Захворювання жовчного міхура, жовчовивідних шляхів та підшлункової залози:
-
хронічні холецистити, ангіохоліти різної етіології без схильності до частих загострень;
-
дискінезії жовчних шляхів та жовчного міхура; спазм сфінктера Одді;
-
жовчнокам’яна хвороба, не ускладнена інфекцією та частими загостреннями;
-
стан після оперативного втручання на жовчних шляхах;
-
панкреатит хронічний рецидивуючий (крім туберкульозного) без схильності до частих загострень, латентна форма хронічного панкреатиту.
5. Захворювання ендокринної системи та порушення обміну речовин:
-
ожиріння первинне аліментарно-конституційне;
-
цукровий діабет легкого та середнього перебігу, в тому числі у дітей;
-
подагра.
Термальна мінеральна вода на території суміжного санаторію "Теплиця".
C1 96 HCO3 3
М 41-48 -------------------------------- pH 6.6 T 38.5°C
(Na + K) 81 Ca 9 Mg 7
-
Гідрокарбонати 1482 мг/дм3
-
Сульфати 9,6 мг/дм3
-
Хлориди 26270 мг/дм3
-
Натрій – калій 14724 мг/дм3
-
Магній 656,6 мг/дм3
-
Кальцій 1480 мг/дм3
-
Вуглекислий газ 1080,4 мг/дм3
-
Залізо 20 мг/дм3
-
Ортоборна кислота 170 мг/дм3
-
Мета кремнієва кислота 67,91 мг/дм3
-
Йод 3,17 мг/дм3
-
Бром 53,44 мг/дм3
Мінеральна вода, що поступає з іншого природного джерела, відноситься до типу гідрокарбонатних натрієво-кальцієвих слабомінералізованих вод. На підставі досліджень і тестових випробувань, проведених науковцями Інституту, підібрані оптимальні пропорції розведення термальної води слабомінералізованою для її використання в бальнеології. Було проведено змішування термальної та мінеральної води у пропорції 1:1. Змішана вода отримала назву - мінеральна лікувальна вода «Теплиця». Зовнішнє застосування термальної мінеральної води у басейнах та ваннах має болезаспокійливий і протизапальний ефект при лікуванні захворювань суглобів; впливає заспокійливо на функціональний стан центральної нервової системи, посилює імунну систему організму, покращує обмінні процеси в організмі; нормалізує функціональний стан серцево-судинної системи у хворих з нейроциркуляторною дистонією гіпотонічного типу, артеріальною гіпертонією, ревматичними вадами серця; сприяє підвищенню пружності стінок венозних судин, поліпшенню відтоку крові з кінцівок з венозним застоєм.
Механізм дії: через шкіру, яка має такі функції, як дихальна, видільна, всмоктувальна, теплообмінна проникає багато елементів (Na, Cl, I, Br, B ) і з цим пов'язаний механізм дії термальних вод. Під час процедури частина солей всмоктується в шкіру, а частина відкладається на ній, утворюючи «сольовий плащ», що викликає подразнення нервових рецепторів. Сольовий наліт зберігається кілька годин.
Показання до зовнішнього застосування термальної мінеральної води
Захворювання опорно-рухового апарату: артрити, поліартрити (за винятком туберкульозних); анкілозуючий спондилоартрит; спондилоартроз; спондильоз; патологічні рубцеві утворення; контрактури артрогенні, остеогенні, рубцеві, нейрогенні, які не впливають на самостійне пересування хворих; стану після ендопротезування крупних суглобів; ревматоїдний артрит I ст. активності; остеохондроз хребта з радікулярним синдромом і без нього; наслідки переломів суглобів і кісток; міозити; періартрити.
Захворювання периферичної нервової системи: у стадії ремісії радикуліти; плекситі; неврити; поліневрити; посттравматичні поразки нервових корінців, периферичних нервів.
Захворювання периферичних судин: облітеруючий ендартеріїт І-ІІст.; облітеруючий атеросклероз без виразок і гангрени; хвороба Рейно; варикозна хвороба без тромбофлебіту і трофічних порушень.
Серцево-судинні захворювання: гіпертонічна хвороба І-ІІ ст. без кризового течії, ХНК не вище I ст.; гіпотонічна хвороба; нейроциркуляторна дистонія; ішемічна хвороба серця, стенокардія напруги І-ІІ ФК, ХНК не вище I ст.; кардіосклероз, атеросклерозний і постміокардичний, ХНК не вище за I ст.
Захворювання верхніх дихальних шляхів: хронічні трахеїти, бронхіти, синусіти, фарингіти, ларингіт.
Захворювання ендокринної системи і обміну речовин: цукровий діабет легкого ступеня; гіпертиреоз легкого ступеня; аліментарне ожиріння; подагра, сечокислий діатез.
Мінеральна термальна вода гірко-солона високомінералізована вода, що поступає із свердловини глибиною 961 м.
Властивості:
-
болезаспокійлива дія
-
судиннорозширювальна дія
-
посилення імунітету, опірності організму
-
протизапальне
-
поліпшення живлення тканин
-
відновлення функції органів
-
антиалергічне
-
заспокійливе